Sunday Line Up 2017 - Victorious Festival

Sunday Line Up 2017

Common Stage

Artist Times
Elbow 21:45 – 23:00
Franz Ferdinand 20:15 – 21:05
Slaves 19:00 – 19:45
Pete Doherty 17:45 – 18:30
Field Music 16:45 – 17:15
Turin Brakes 15:45 – 16:15
Rhythm of the 90s 14:30 – 15:15
The Dandy Warhols (Afternoon Special Guest) 13:15 – 14:00
The Slow Readers Club 12:15 – 12:45

Castle Stage

Artist Times
Olly Murs 21:30 – 22:30
KT Tunstall 20:15 – 21:00
Temples 19:00 – 19:45
Raye 18:00 – 18:30
 Rationale 17:00 – 17:30
 Toy 16:00 – 16:30
 Kassassin Street 15:00 – 15:30
 Crows 14:00 – 14:30
Banfi 13:00 – 13:30
Bad Sounds 12:00 – 12:30

Butserfest Stage

Artist Times
Sikth 22:00 – 22:45
Young Guns 20:45 – 21:30
Hacktivist 19:45 – 20:15
Fort Hope 18:45 – 19:15
HIGH DOWN 17:45 – 18:15
BRINK THEORY 16:45 – 17:15
THE BAYONETTES 15:45 – 16:15
LOYD 14:45 – 15:15
CALLUM GARDNER 13:45 – 14:15
SLAUGHTER HOUSE BROTHERS 12:45 – 13:15
CAPE CRADLE 11:45 – 12:15

Acoustic Stage
Sponsored by Rhino AV

Artist Times
Lewis Watson 22:00 – 22:45
Tiggs Da Author 20:45 – 21:30
Tom Walker 19:45 – 20:15
Leo Stannard 18:55 – 19:25
Matt Wills 18:10 – 18:40
JERRY WILLIAMS 17:25 – 17:55
NORMANTON STREET 16:45 – 17:15
HARMONIE LONDON 16:05 – 16:35
DEAN DYSON 15:25 – 15:55
THE SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR 14:45 – 15:15
RUBY & THE REVELATORS 14:00 – 14:30
DEVIN-JADE 13:15 – 13:45
STRUMDIDDLY-UMPTIOUS 12:35 – 13:05
BEN BROOKES 11:50 – 12:20
MOLLIE SCOTT & PARV 11:10 – 11:40
BELLA ESTELLE 10:30 – 11:00

Seaside Stage
Sponsored by Casemates Rehearsal Studios

Artist Times
SHY FX 22:00 – 23:00
NAAN BREDDAZ 21:15 – 21:45
SEETHING AKIRA 20:10 – 21:00
BASEMENT83 19:15 – 20:00
BIGTOPP 18:15 – 19:00
NINE ACE DECK 17:30 – 18:00
MARLEY BLANDFORD 16:30 – 17:15
FJOKRA 15:45 – 16:15
THE SLOW READERS CLUB 14:45 – 15:30
EMPTIFISH 14:00 – 14:30
ARCHIVE 45 13:15 – 13:45
RICHARD MORRIS 12:30 – 13:00
THE SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR 11:45 – 12:15
THE MORNING 11:00 – 11:30

World Music Stage
presented by Arms Around the Child

Artist Times
Black Slate Legends of UK Reggae 21:00 – 22:30
Macka B and The Roots Ragga Band 20:00 – 20:45
Inner Gold International Sound System featuring Subajah 19:00 – 19:45
Emiliyah and the Mighty Z Allstars: Roots Reggae 18:00 – 18:45
Mechelle Melledee: Sweet vocal sounds 17:00 – 17:45
The Sensational Johnny Depps 16:00 – 16:45
Fellowship of Groove: African Beats 15:00 – 15:45
Maya Yousseff 14:00 – 14:45
Juke Bossa 13:00 – 13:45
 Latin Dance Workshop: Open to all to join in 12:00 – 13:00
Valentine: Nigerian singer / songwriter / dancer 11:15 – 11:45

Real Ale Stage
Sponsored by Mayfield Studios

Artist Times 
DIRTY DIESEL OUTLAW ORCHESTRA 22:15 – 22:45
TOO MUCH 2TONE 21:30 – 22:00
KINGZ OF LEON 20:45 – 21:15
CROWN OF THIEVES 20:00 – 20:30
MEGAN LINFORD 19:15 – 19:45
THE CURIOUS INCIDENT 18:30 – 19:00
THE PAUL DILLON BAND 17:45 – 18:15
THE SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR 17:00 – 17:30
MAYFIELD 16:15 – 16:45
KATE BUSH-KA 15:30 – 16:00
AARON MIDDLETON 14:45 – 15:15
WAIF & STRAY 14:00 – 14:30
TIMELESS 13:15 – 13:45
GRAND TRADITION 12:30 – 13:00
GOOD TIMES ROLL 11:45 – 12:15
SHAKE THE RONIN 11:00 – 11:30

Strong Island Stage

Artist Times 
ANDREW FOSTER 20:10 – 21:00
JAMES GEORGE 19:30 – 20:00
JAMIN 18:40 – 19:20
MICHELLE LEWIS 18:00 – 18:30
JOSHUA SANDERSON 17:20 – 17:50
LAUREN BARKER 16:40 – 17:10
MADELINE 16:00 – 16:30
ANDY OSMAN 15:20 – 15:50
ROBYN GRACE 14:40 – 15:10
MARCUS PAYNE 14:00 – 14:30
JOSH & DAISY 13:20 – 13:50
RACHEL BROAD 12:40 – 13:10
BECKY ANDERSON 12:00 – 12:30
HARRISON ETHERINGTON 11:20 – 11:50
ALEX HIGGINS 10:40 – 11:10

Showcase Stage
Sponsored by Radweb

Artist Times
BEMIS 20:10 – 21:00
SERENA SPELLS & THE EXPLORERS 19:30 – 20:00
BECKY JERAMS 18:50 – 19:20
BRANDON RIVERS 18:10 – 18:40
KELLY WOODS 17:30 – 18:00
LAURAN HIBBERD 16:50 – 17:20
CLAYDON CONNOR 16:10 – 16:40
FOXER 15:30 – 16:00
DAN O’FARRELL 14:50 – 15:20
GOLDLAW 13:50 – 14:20
HANNA DOSWELL 13:10 – 13:40
ARCHIE LANGLEY 12:30 – 13:00
JESSE RAY 11:50 – 12:20
ALAINA SPARKES 11:10 – 11:40
JOSH TREMAIN & Livvy 10:15 – 11:00

Beats & Swing Tent

Artist Times
SYMPHONICA FEAT MR SWITCH & GREAT SCOTT 21:15 – 22:30
SOUTHCOAST EYES OF FIRE 20:45 – 21:15
LAZY HABITS 19:45 – 20:45
JOHNNY KOWALSKI & THE SEXY WEIRDOS 18:45 – 19:25
MONKEYLOVE STUNT TEAM 17:20 – 18:20
MINQUE 16:35 – 17:20
SEAN MCGOWAN 15:45 – 16:15
GREAT SCOTT 15:15 – 15:45
THE PHILOSIPHA 14:30 – 15:15
PERCIVAL ELLIOTT 14:00 – 14:30
SOUTHSEA SWING 13:15 – 14:00
SOUL 45 12:15 – 13:15
HAPPY HULA MONKEYS 11:30 – 12:15
BEATS & SWING SOUNDSYSTEM 10:30 – 11:30

Plus Displays from Happy Hula Monkeys, Southsea Swing & South Coast Eyes of Fire!

Southsea Castle Champagne Bar

Artist Times
DJ SETS ALL DAY FEATURING…
WAX EQUITIES, GENTLE BREN, ETHAN OWEN, DJ MACADEMIC, LUKE DHARMA
11:00 – 22:30

The People’s Lounge
Presented by Arms Around the Child – Funk, Jazz & Blues

Artist Times
Shakara Soul (World Music DJ Set) 21:30 – 23:00
Sahara Rock & MoFunk (Resident DJ’s Funk, Afrobeats & Latin) Fresh Like 20:30 – 21:30
Dexie (Funk & Soul Band) 19:00 – 20:30
Rich Muscat and The Southsea Groove Collective (Funk & Soul Band) 18:00 – 19:00
Vanchango (Blues Band) 17:00 – 18:00
 Rob Milner and Friends (Jazz Funk Band) 16:00 – 17:00
Panthalassa (Fusion Sounds from Latin to Reggae) 15:00 – 16:00
The Front Room Poetry 13:30 – 15:00
Drum Workshop 12:30 – 13:30
Tai Chi 11:30 – 12:30

Havant & South Downs College AMP Stage
Presented by Havant and South Downs College

Artist Times 
DJ – Sam Cherry 21:00 – 22:00
Brother Deep 20:20 – 21:00
MP2B 19:20 – 20:00
Los Hombres 18:15 – 19:00
OMAR 16:55 – 17:35
Drusilla’s 15:50 – 16:30
Brainchild 14:40 – 15:20
Abby & Josh 13:30 – 14:10
Andreea & Abby 12:40 – 13:20
The Cowplain School Band 11:30 – 12:15

Soul Circus

Artist Times 
DISCO 2000 FEAT. SPIKEY MARK 21:40 – 22:55
ETHAN OWEN 20:20 – 21:40
BONSAI KATT 19:00 – 20:20

Kids Stage

COMPARED BY ROSS PRESTO

Artist Times 
Mr Bloom 17:05 – 17:35
Story Time with Peppa Pig 16:10 – 16:40
SH Imaginations Princesses 15:15 – 15:45
Abstract School of Dance 14:20 – 14:50
Story Time with Peppa Pig 13:25 – 13:55
Attitune Choir 12:30 – 13:00
SH Imaginations Princesses 11:35 – 12:05
Story Time with Peppa Pig 10:40 – 11:10

Kids Arena Meet and Greets

Artist Times
Paw Patrol 17:10 – 17:40
SH Imaginations Princesses 16:20 – 16:50
Paw Patrol 15:30 – 16:00
Peppa Pig and George 14:40 – 15:20
SH Imaginations Princesses 13:50 – 14:20
Paw Patrol 13:00 – 13:30
Peppa Pig and George 12:10 – 12:40
Paw Patrol 11:20 – 11:50