Saturday Line Up - Victorious Festival

Saturday Line Up

FRIDAY       SATURDAY      SUNDAY

Common Stage

Artist Time
Rudimental 21:20 – 22:50
James Bay 19:50 – 20:40
Ocean Colour Scene 18:35 – 19:20
Fun Lovin’ Criminals 17:20 – 18:05
Badly Drawn Boy 16:20 – 16:50
Republica 15:20 – 15:50
Choose 90s 14:30 – 15:00
All Saints
Afternoon Special Guests
13:15 – 14:00
Silver Beatles 12:15 – 12:45

Castle Stage

 

Artist Time
Bloc Party 21:40 – 22:55
The Hives 20:20 – 21:10
Lewis Capaldi 19:05 – 19:50
Professor Green 17:50 – 18:35
The Rifles 16:50 – 17:20
The Twang 15:50 – 16:20
Tim Burgess 14:50 – 15:20
Jerry Williams 14:00 – 14:30
Casey Lowry 13:00 – 13:30
The Snuts 12:00 – 12:30
Emptifish 11:15 – 11:45

Acoustic Stage
Sponsored by Rhino Av

Artist Time
Space
Acoustic
22:00 – 22:45
Cavetown 20:45 – 21:30
Alice Jemima 19:45 – 20:15
AK Patterson 18:45 – 19:15
Emilia Tarrant 17:45 – 18:15
BABSIE BROWN AND THE MINIATURE ORCHESTRA 16:30 – 17:15
THE CATGUT HOOLIGANS 15:45 – 16:15
STRUMDIDDLYUMPTIOUS 15:00 – 15:30
YEEHAA GRANMA 14:15 – 14:45
SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR 13:30 – 14:00
SLICK FT. MARTYN JAMES 12:45 – 13:15
MEGAN LINFORD 12:00 – 12:30
ALICE MILBURN 11:15 – 11:45
SCARLET TOWN 10:30 – 11:00

Seaside Stage
sponsored by Casemates Rehearsal Studios

 

Artist Time
CRYSTAL TIDES 22:15 – 23:00
FLOWVERS 21:30 – 22:00
MUDLARKS 20:45 – 21:15
COLOUR OF THE JUNGLE 20:00 – 20:30
NEVERMAN 19:15 – 19:45
FOUR FOLDS LAW 18:30 – 19:00
PURPLE SMOKE 17:45 – 18:15
KINGZ OF LEON 17:00 – 17:30
THE SILHOUETTES 16:15 – 16:45
SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR 15:30 – 16:00
MIX-TAPE 14:45 – 15:15
SKARAMAN 14:00 – 14:30
HOOLi 13:15 – 13:45
THE GLORIAS 12:30 – 13:00
THE MAGIC BEANS 11:45 – 12:15
POLAR PI 11:00 – 11:30

 

World Music Stage
presented by Arms Around the Child

 

Artist Time
Dr DJ’s Medical Bhangra
Bhangra, Bollywood Experience
20:15 – 22:15
Dhol Foundation (DJ Set)
DJ’s, Dhol drummers, Tabla mixing up Bollwood and Bhangra Beats
18:45 – 20:15
The Urban Voodoo Machine
Unique brand of Bourbon Soaked Gypsy Blues Bop’n’Stroll
17:15 – 18:15
Los Hombres
Latin rhythms, reggae, rock and African beats
15:45 – 16:45
Loria Boban
New-wave funky-soul, rock and rap
15:00 – 15:30
The Sages
Inspired by traditional Eastern Asian Music
14:15 – 14:45
AFRICAPPELLA 13:30 – 14:00
KARIM 12:50 – 13:15
Megan Lara Mae
Acoustic Sounds from BIMM
12:15 – 12:40
Lost Tribe of the Turtle Teacups
World & folk music with a spiritual outlook.
11:30 – 12:15
Drum Nation at the entrance
Community drumming with rhythms from West Africa
11:00 – 11:30

Craft Beer Stage
Sponsored by Mayfield Studios

 

Artist Time
LILY GARLAND 22:30 – 23:00
HEIR OF THE DOG 21:45 – 22:15
MR BIG STUFF 21:00 – 21:30
THE DIVA REVIEW 20:15 – 20:45
MOLLIE SCOTT 19:30 – 20:00
SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR 18:45 – 19:15
SUNSTREETS 18:00 – 18:30
MYRIAD 17:15 – 17:45
THE NEW SHOES 16:30 – 16:50
BEN LESTER 16:00 – 16:20
BRAVE RIVAL 15:30 – 15:50
BELLA ESTELLE 15:00 – 15:20
JOSH AND DAISY 14:30 – 14:50
PERCIVAL ELLIOTT 14:00 – 14:20
TALEBEARER 13:15 – 13:45
4 PLAY 12:30 – 13:00
CADENCY 11:45 – 12:15
PLAITFORD COMMON 11:00 – 11:30

Strong Island Acoustic Stage

 

Artist Time
PADDY TAYLOR 20:10 – 21:00
JAMIN 19:30 – 20:00
ELLIOTT JOSEPH 18:40 – 19:20
PAUL DILLON 18:00 – 18:30
CHRIS D BRAMLEY 17:20 – 17:50
HARRISON RIMMER 16:40 – 17:10
MILLION PEBBLE BEACH 16:00 – 16:30
HANNAH MAI 15:20 – 15:50
HARRISON ETHERINGTON 14:40 – 15:10
ANDY OSMAN 14:00 – 14:30
SAM SWEETMAN 13:20 – 13:50
QUILLA ROBINSON 12:40 – 13:10
ELLA REILLY 12:00 – 12:30
BETHANY WOOD 11:20 – 11:50
ERIN GRACIE 10:40 – 11:10

Showcase Stage
Sponsored by Radweb

Artist Time
CALAVERAS 20:10 – 21:00
ALFIE HORNE 19:30 – 20:00
BECKY JERAMS 18:40 – 19:20
MIKE KEATING 18:00 – 18:30
BLUE BOSSA DUO 17:20 – 17:50
DAVID FARNAN 16:40 – 17:10
SOUTHSEA BELLES 16:00 – 16:30
ACROSS THE SEA 15:20 – 15:50
JENNY JUNE 14:40 – 15:10
SOULCREEK 14:00 – 14:30
EMMA GATTRELL 13:20 – 13:50
RIVER KNIGHT 12:40 – 13:10
JUST LUCY 12:00 – 12:30
VCR 11:20 – 11:50
GEORGE BARTON 10:15 – 11:00

Beats & Swing Tent

Artist Time
CHAOS DJ’S BOB & JAY 21:30 – 22:30
SLIPMATT & MC CHALKIE WHITE 20:15 – 21:30
A SKILLZ 19:15 – 20:15
SUBGIANT 18:30 – 19:15
WESLEY BROWN 17:30 – 18:30
SK SHLOMO 16:30 – 17:30
PRINCE BRANDON 15:30 – 16:30
SKATA TONES 14:45 – 15:30
SUSANS LEG POLICY 13:45 – 14:45
REGGAEROBICS 13:15 – 13:45
MANTIC MUDDLERS 12:30 – 13:15
REGGAEROBICS 12:00 – 12:30
HOOP SHAKER 11:30 – 12:00
BEATS & SWING
SOUNDSYSTEM
10:30 – 11:30

Southsea Castle Champagne Bar

Artist Time
WAX EQUITIES 21:00 – 23:00
GENTLE BREN B2B MATT SEENEY 20:00 – 21:00
GENTLE BREN 19:00 – 20:00
REBOOT 18:00 – 19:00
GENTLE BREN 16:00 – 18:00
MONKEY LOVE STUNT TEAM 15:00 – 16:00
MATT SEENEY 14:00 – 15:00
WAX EQUITIES 13:00 – 14:00
GENTLE BREN 12:00 – 13:00
LUKE DHARMA 11:00 – 12:00

The People’s Lounge
Presented by Arms Around the Child

Artist Time
Hip Hop Jam
Open Mic Cypher
21:45 – 23:00
Slick Minded Individuals
Hip-hop, funk, reggae
20:30 – 21:45
Omar Baba
Hip-hop, funk, reggae
19:00 – 20:15
BARBUDO 18:00 – 19:00
Join The Din
Rave Jazz, Dance
17:00 – 18:00
Tilda Allie
Neo Soul
16:30 – 17:00
Alice Milburn
Soul, Funk, Pop
15:30 – 16:30
Rhythm Earth Trio
Contemporary Jazz
14:30 – 15:30
GLOBAL SOUNDS PORTSMOUTH 14:00 – 14:30
Spoken Word 13:00 – 14:00
Drum Workshop
with Drum Nation
12:15 – 13:00
Tai Chi Workshop
With Five Elements Academy
11:30 – 12:15

Havant & South Downs College AMP Stage

Artist Time
DJ’s Kev Smith / Gary Wood 19:15 – 22:00
Los Hombres 18:15 – 19:15
Sleazy Shoes 17:00 – 17:45
AMP/HSDC Music Students 16:00 – 16:45
SI8CHY Che Carter 15:15 – 15:45
AMP/HSDC Music Students 14:30 – 15:00
Lemonade 13:45 – 14:15
AMP/HSDC Music Students 13:00 – 13:30
Juke Box
Cowplain School
12:00 – 12:45
AMP/HSDC Music Students 11:00 – 11:45

Comedy Stage
Hosted by PM Promotions

Artist Time
PAUL COX 17:00 – 17:30
CHARMAINE DAVIES 16:00 – 16:30
BASIL JAMM 15:00 – 15:30
MARTIN WRATTEN 14:00 – 14:30
DINESH NATHAN 13:00 – 13:30
JOSH DILLON 12:00 – 12:30

Literacy Live!
Hosted by Bookollective

Artist Time
DAVID KENDRICK
SHORT READINGS BY FRESH NEW TALENT
18:45 – 19:30
WILL CARVER
HEAR STORIES & SONGS FROM THIS TALENTED CRIME NOVELIST
18:00 – 18:45
HELEN WHITAKER
AUTHOR OF ‘THE SCHOOL RUN’ JOINS US
17:00 – 18:00
HOLLY WORTON
AUTHOR OF ‘IF TREES COULD TALK’ JOINS US
16:00 – 17:00
KAREN BALL
ADVICE FROM AUTHOR OF ‘THE LITTLE BOOK OF SEWING’
15:00 – 16:00
NICOLA UPSON
HEAR ABOUT HER “EXQUISITE”NEW BOOK, ‘STANLEY AND ELSIE’
14:00 – 15:00
MANDY MORTON
THE CREATOR OF HETTIE BAGSHOT TALKS COSY CRIME
13:00 – 14:00
CATH LLOYD
AUTHOR OF TRANSGENDER MEMOIR ‘WHEN DAD BECAME JOAN’
12:15 – 13:00

Kids Stage
Compared By Ross Presto

Artist Time
CAPTAIN BARNACLES & KWAZII
FROM THE OCTONAUTS
17:10 – 17:40
PRINCESSES
S-H IMAGINATIONS
16:20 – 16:50
JEDHA JUNIORS 15:30 – 16:00
ROSIE HOLLINS 14:40 – 15:10
SK SHLOMO
BEATBOXING
13:50 – 14:20
BESSIE CURSONS ACADEMY
DANCE
13:00 – 13:30
PEPPA PIG & GEORGE
CELEBRATING 15 YEARS OF MUDDY PUDDLES
12:30 – 12:50
CAPTAIN BARNACLES & KWAZII
FROM THE OCTONAUTS
12:10 – 12:25
PRINCESSES
S-H IMAGINATIONS
11:20 – 11:50
BLACK HAT THEATRE 10:30 – 11:00

Kids Arena Meet and Greets

Artist Time
BUMBLE BEE
TRANSFORMERS
15:50 – 16:30
PEPPA PIG & GEORGE 15:10 – 15:40
BUMBLE BEE
TRANSFORMERS
13:30 – 14:10
CAPTAIN BARNACLES & KWAZII
FROM THE OCTONAUTS
12:50 – 13:30
BUMBLE BEE
TRANSFORMERS
11:20 – 12:00
PEPPA PIG & GEORGE 10:30 – 11:10

 

The Kings Theatre Stage

Artist Time
The Stayawakes 17:40 – 18:20
Hallan 17:00 – 17:30
Spoils Stripped 16:30 – 16:55
Ccads 16:00 – 16:20
Dicey Riley 15:25 – 15:55
Matt Blossom
Comedy – Kings Youth Theatre
15:10 – 15:20
Halliwell 14:35 – 15:55
Jack & Lucy
Panto personal Appearance
14:05 – 14:25
The Kings Youth Theatre 13:40 – 14:00
Ministry of Science 13:00 – 13:35
Portsmouth Players 12:30 – 12:50
Dicey Riley 12:00 – 12:25
Jack & Lucy
Panto personal Appearance
11:45 – 11:55
Halliwell 11:15 – 11:40
The Kings Youth Theatre 10:45 – 11:10
Ministry of Science 10:05 – 10:35

Piano Tree

Artist Time
Babsie Brown and the miniature orchestra 18:00 – 18:30
PMA Ukulele Jam Choir 17:00 – 17:30
Megan Linford 16:00 – 16:30
Jazzy Gina Piano Maestro 15:00 – 15:30
Catgut Hooligans 14:00 – 14:30
Southsea Belles 13:00 – 13:30
Mr Piano Motivator 12:00 – 12:30

FRIDAY       SATURDAY      SUNDAY

Accessibility